Različni izvajalci
Hungarian Noir: A Tribute to the Gloomy Sunday
Piranha, 2016
V zgodovini sodobne popularne glasbe je madžarska otožnica Szomorú Vasárnap, svetovno znane pod imenom Gloomy Sunday, pri nas pa kot Bela nedelja, ena najbolj intrigantnih pesmi. Pesem je v Parizu napisal madžarski pianist in skladatelj Rezső Seress in jo je objavil leta 1933 v notnem zapisu. Znana tudi kot ena najbolj samomorilskih pesmi na svetu.
Prvo besedilo za to skladbo z naslovom Vége a világnak (Konec sveta) je govorilo o obupu in tragediji ki jo je povzročila Velika vojna in je bila tiha molitev za človeške grehe, je tudi pesem o obupu gospodarskega poloma in porastu fašizma na Madžarskem. Šele drugo besedilo, ki ga je na to melodijo napisal pesnik László Jávor je pesmi prineslo naslov Szomorú Vasárnap in opisuje zgodbo nesrečneža, ki želi narediti samomor, potem ko je njegova draga umrla. Ta različica je dosegla svetovno slavo in številne razlage o njenem vplive, vse pa se je začelo s prvim posnetkom madžarskega kralja tanga Pála Kalmárja leta 1935. To je tudi zaključni posnetek na tej kompilaciji.
Kot Gloomy Sunday jo je prvič v angleščini posnel Hal Kemp leta 1936 na besedilo Sama M. Lewisa, ter istega leta Paul Robeson na besedilo Desmonda Carterja. Angleško govorečemu občinstvu pa jo je še najbolj približala različica iz leta 1941, ki jo je posnela Billie Holiday leta 1941. Ker je Lewisovo besedilo govorilo o samomoru, jo je založba reklamirala kot tiso znamenito madžarsko samomorilno pesem »Hungarian Suicide Song«. Okoli te pesmi se je razvila urbana legenda, da so mnogi samomorilci to dejanje storili ob poslušanje u te pesmi. Čeprav ni bilo nikoli dokazana neposredna povezanost te pesmi s samomorilci, ti so namreč takrat pogosto delali na Madžarskem samomore zaradi lakote in revščine.
Vendar pa je januarja 1968, 35 let po nastanku skladbe, njen skladatelj res naredil samomor.
Ta pesem je doživela številen priredbe in prevode, prvi je bil leta 1935 Katalin Karády, nato pa so to skladbo med drugim posneli tudi v francoščini kot Sombre dimanche (Damia, 1936), japonščini kot Kurai Nichiyōbi (Noriko Awaya, 1936), španščini kot Triste domingo (Agustín Magaldi, 1936), v ruščini kot Мрачный воскресный день (Pyotr Leshchenko, 1937), nemščini kot Einsamer Sonntag (Mimi Thoma, 1941), v finščini kot Surullinen sunnuntai (Eila Pellinen, 1959), v slovenščini pa leta 1991 Vlado Kreslin z naslovom Bela nedelja na albumu Namesto koga roža cveti.
Od znanih in slavnih pa so to obtožnico zapeli še Sarah Vaughan, Ray Charles, Jimmy Witherspoon, Etta Jones, Lydia Lunch, Elvis Costello, Marc Almond, Serge Gainsbourg, Marianne Faithfull, Diamanda Galás, Sinéad O'Connor, Sarah Brightman, Kronos Quartet pa so jo zaigrali v inštrumentalni različici.
Pesem pa se pogosto sliši tudi v Spielbergovem filmu Schindlerjev seznam. Leta 1999 pa so posneli še nemško madžarski film z izmišljeno zgodbo o nastanku te pesmi.
Album Hungarian Noir: A Tribute to the Gloomy Sunday različnih izvajalcev je prav primeren za otožne dni, le ne poslušajte ga preveč zavzeto in si ne naredite kakšne škode. Izjemne podvig, saj so to žalostinko odeli tudi v različne poskočne afro-latino ritme.